Świadectwo charakterystyki energetycznej należy wykonać w przypadku zgłaszania zakończenia budowy budynku oraz w przypadku sprzedaży/wynajmu budynku lub mieszkania.
Świadectwo ważne jest 10 lat od daty jego wystawienia, po tym czasie jeżeli chcemy daną nieruchomość sprzedać lub wynająć musimy zlecić ponowne wykonanie takiego dokumentu. Świadectwo traci ważność również w przypadku zmiany charakterystycznych parametrów energetycznych budynku takich jak np. wymiana źródła ogrzewania lub ocieplenia ścian zewnętrznych.
Świadectwo może wykonać osoba, która jest zgłoszona na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii i znajduje się na liście osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej
Audyt energetyczny, zwany też audytem cieplnym, wykonuje się, by określić energooszczędność budynku, przedstawić zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne prac związanych z jego termomodernizacją. Jest wymagany między innymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do udzielenia dotacji na termomodernizację budynku w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Termowizja zwana również termografią jest dziedziną nauki, która zajmuje się rejestrowaniem, przetwarzaniem i zobrazowaniem niewidocznego gołym okiem promieniowania podczerwonego. Badania termowizyjne zastosować można zarówno w budownictwie, elektronice, przemyśle i przemyśle obronnym, jak również w medynie. Dzięki temu, że badanie termowizyjne pozwala wykrywać różnice temperatur w danym obiekcie, można bez trudu znaleźć np. zawilgocenia murów oraz rozłożenie mostków termicznych. Mostki termiczne to miejsca, w których występuje znacznie większe przewodzenie ciepła przez przegrodę budynku. Innymi słowy, są to miejsca odpowiedzialne za „uciekanie ciepła” z budynków, co powoduje znaczny wzrost opłat za ogrzewanie. Ponadto badanie termowizyjne pozwala na sprawdzenie stanu okablowania, bez wyłączania maszyn. Dzięki temu, kiedy przyjdzie czas serwisowy, można wymienić uszkodzone kable, nim dojdzie do zepsucia urządzenia.